Tai tik prisiminimai- Kaspariškės

2005 Kovo 10 įkėlė Virgis | Informacija.

Prisiminimai apie išnykusius kaimus

Kaspariškių kaimas

Punioje, netoli Butrimonių (apie 4 km) buvęs Kaspariškių kaimas (dabar išnykęs).Dabartiniu metu pradeda atsikurti šis kaimas ir jau minimas apylinkės ir rajono dokumentuose nuo 1989 metų. Apie jo buvusį egzistavimą tenka remtis dar gyvenančių žmonių Punioje prisiminimais . Puniškio Vitunsko Petro, S. Viktoro gimusio 1924m. liudijimu Kaspariškių kaimo pavadinimas kilęs nuo ten buvusio Kaspariškių dvaro , kuris priklausė Kubiliams. Kubiliai pagal tautybę lenkai ,gyvenę nuo labai senų laikų .Manoma , kad nuo 1795 metų , t.y. trečiojo Lietuvos — Lenkijos padalijimo . Jie valdė 80 ha žemės. Dirbo jų žemę „ardinarčikai“ (samdiniai ). Iki 1918-1919 metų kai ,buvo vykdoma žemės reforma Kubiliai dar palaikė ryšius su Lenkija . Reformos išdavoje ardinarčikai gavo nuo 1 ha iki 4 ha žemės .Samdinių buvo septynios šeimos ir vyravo tik dvi pavardės : Šeškevičiai ir Gvazdauskai . Jie gyveno pagal kelią iš abiejų pusių . Tai patvirtina buvusį gatvinį kaimą dar nuo caro laikų.
Kubiliai buvo trys broliai :P etras , Vladas ir Vaclovas . Vladas ir Vaclovas pakeitė pilietybę ir tapo lietuviais , o Petras pasiliko lenkų pilietybę ir persikėlė gyventi į Eičiūnus .
Tą patį patvirtinimą ir puniškis Stasys Marcinkevičius , gimęs 1924 metais .
Marčiulaitis Juozas , Petro ir Marčiulaitienė Marija prisimena, kad Kubiliai turėjo seserį Onutę , gyvenančią Kaune , sunkiai serganti, adreso jie nežino . Petro sūnus gyvena taip pat Kaune. Išsikelė gyventi į Kauną po karo , kai buvo nacionalizuota žemė . Petro dukra gyvena Prienuose.
Šeškienė Ona , Adomo ,gimusi 1895 m.gyvenanti Pievų kaime , dirbo samdine pas .Kubilius . Ji vadina Kubilius buvusiais dvarininkais . Pati Šeškienė turėjo 4 ha žemės. Kiekvienai šeimai buvo leista pasistatyti namus pagal kelią . Charakteringa tai , kad nebuvo nei kūdros nei upelio . Gyvuliams girdyti buvo šaltiniai , o žmonėms- šuliniai su svirtimis . Gvazdauskų buvo dvi šeimos , o Šęškevičių — penkios . Šeškienė liudija , kad Petras Kubilius pasiliko lenkų pilietybę ir išvyko gyventi į Eičiūnus (lenkų kaimą).
Kaspariškių kaime Šeškienė gyveno iki 1968 metų , kai prasidėjo masinis gyventojų kėlimas į gyvenvietes . 1977 metais dar gyventojai registruojami apylinkėje , kap Kaspariškių kaimo. Tai patvirtina jos dukra Valentienė A, jų pasų įrašuose . Šeškienės O . marti Kubiliūtė Vanda gyvena Vilniuje. Gvazdauskas Jonas , gyvenantis Pievų kaime , buvęs Kubiliaus dvaro ardinarčikas . Gavo 2,5 ha žemės pačiame dvaro žemės krašte . Jo tėvai 2,5 ha žemės pačiame dvaro žemės viduryje (reformos metu ), tačiau buvo įsakyta išsikelti į pakraštį . Kurie neturėjo kur gyventi buvo pastatytas namas kelioms šeimoms. Gvazdauskas prisimena , kad Vladas Kubilius ir jo žmona mirė nuo šiltinės , liko du sūnūs našlaičiai , kuriuos užaugino ir išmokslino Petras . Liudininkai : Gvazdauskas Jonas ir Gvazdauzkienė Domicelė . Velionio Vlado vaikai pareiškė pretenzijas dėl žemės, kilo ginčas , teismai , ko pasekoje Petras išsikėlė į Eičiūnus .
Gvazdauskai atsikėlė į Pievų gyvenvietę 1969 m.. Jų manymu , Kaspariškių kaimo, pavadinimas kiles nuo Kaspariškių dvaro kurį kadaise valdė Kasparas Kubilius ir leido pastatyti namus samdiniams . Jam mirus kaimas liko Kaspariškės .
Prisiminus pasakojo: Petras Vitunskas, gimęs1924 m. , mirė- 1995 m. rugpjūčio mėn.
Ona. Šeškienė ,gimusi 1895 m . mirė-1993m.
Juozas Marčiulaitis ,gimęs 1926 m .
Marija Mačiulaitiėnė gimusi 1930 m.
Jonas Gvazdauskas , gim. 1922 m. mire-2000 m. gruodžio mėnesį
Domicelė Gvazdauskienė , gim . 1926 m.

Medžiagą surinko ir užrašė – Janina Bartkevičiene 1993 m.

Žymos: ,

7 komentarai(ų) “Tai tik prisiminimai- Kaspariškės”

 1. X rašo:

  Kazkda rasys – buvo toks miestelis, po to kaimas – Punia.

 2. M. rašo:

  Dar ne greit

 3. hello! rašo:

  Hi, I am a Lithuanian descendent from Brazil. I live in the USA and was planning to take a trip to Lithuania next year with my familiy. I don’t speak a single word of Lithuanian. Any tip?? Please email me at lobofabio@earthlink.net

 4. hello! rašo:

  Hi, I am a Lithuanian descendent from Brazil. I live in the USA and was planning to take a trip to Lithuania next year with my familiy. I don’t speak a single word of Lithuanian. Any tip?? Please email me at lobofabio@earthlink.net

 5. . rašo:

  Siaip labai nepilnas straipsnis ir apie Kubiliu seima ir apie Kaspariskes. Bet zinoma gerai, kad atsirado zmogus surinkes ir tiek daug info.

 6. I.A rašo:

  Labai įdomu butų daugiau sužinoti apie Kasparo Kubiliaus vaikus, anūkus, proanūkius.

 7. . rašo:

  Siaip kiek pamenu gimine platesne yra gerokai. Yra pvz ir i JAV brolis isvykes (Profesorius dar egzistuoja jo vardo studentu paramos fondas) ir t.t. Siaip kazkada buvo uzsiimta gana rimtai gimines medzio sudarymu, bet manau kad taip ir uzgeso tas klausymas, nes mes kopijos kaip ir negavome. Parasykit kontaktus jei domina daugiau info.